Touch football offers great semi-final clashes

It's the last week of Mudgee Touch with semi-finals to be played on Tuesday and Thursday nights, before it all culminates with the grand final on Sunday.

Five teams have already booked their grand final spots - Oriental Men's (Men's Division one), Country Physio Little Ladies (Women's division one), Oriental Ladies (Women's division two), CVPS Cougars (Junior boys) and St Matthews Swans (Junior girls).

Surviving a scare when they won in a drop-off last week, division one champs Col Matthews Motors will be hoping they can overcome a wounded Galaxy Raiders.

REVENGE: CWTT's Matthew Woods beats the Property Shop line to cross for a try in last year's title fight - this year will be a semi-final clash between the two strong teams.

REVENGE: CWTT's Matthew Woods beats the Property Shop line to cross for a try in last year's title fight - this year will be a semi-final clash between the two strong teams.

In a shock, women's powerhouses Mackander Shearing and McDonald Lawson meet in the semi-finals.

Many predicted this to be the grand final but Country Physio Little Ladies blew Mackander off the park last week.

Arguably the match of the night will be in division one between The Property Shop and CWTT Transport & Road Construction, a repeat of last year’s grand final.

Fixtures

Men & Women, Tuesday, March 21:

6.30pm: Eastend v Stoddart Windows & Doors (Romi Berridge/5 O’Clock Somewhere/AW Building and Contracting); Gillham and Sons v Komatsu (Eric Edwards/Willie’s Western Warriors/LBP Accountants); Mackander Shearing v McDonald Lawson (Ben Harris/Mudgee Concrete/Muffin Break).

7.30pm: Galaxy Raiders v Col Matthews Motors (Ben Harris/Ivan Giammarco); 5 O’Clock Somewhere v AW Building and Contracting (Romi Berridge/Stoddart Windows and Doors/Eastend); Willie’s Western Warriors v LBP Accountants (Adam Sutherland/Gillham and Sons/Komatsu); Mudgee Concrete v Muffin Break (Alex Sutherland/Mackander Shearing/McDonald Lawson).

Juniors, Thursday, March 23:

5.50pm: St Matthews Scorpions v MPS Marmots; MPS Millipedes v St Matthews Sparrows.

Mixed, Thursday, March 23:

6.30pm: ICE Earthmoving v Indigiearth (Squeeze Juice Bar/The Paragon); AW Building and Contracting Mixed v The Ori (Blowes/Mudgee Concrete); The Property Shop v CWTT Transport and Road Construction (Gulgong Stock and Rural/Jayco Welding); Fitfood Fury v Baker Williams Distillery (Squeakers/Absolute Fit-Ness).

7.30pm: Squeeze Juice Bar v The Paragon (ICE Earthmoving/Indigiearth); Gulgong Stock and Rural v Jayco Welding (The Property Shop/CWTT); Blowes Menswear v Mudgee Concrete (AW Building and Contracting/The Ori); Squeakers v Absolute Fit-Ness (Fitfood Fury/Baker Williams Distillery)

8.30pm: PB Ag v ICE Earthmoving/Indigiearth.