PETER McDONALD PREMIERSHIP
FINALS WEEK ONE
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
ELIMINATION SEMI-FINALS
- BATHURST PANTHERS 34 (Jake Betts 3, Malik Blenman, Kevin Large tries; Josh Rivett 7 goals) defeated MACQUARIE RAIDERS 26 (Josh Nixon 2, Corey Cox 2 Clayton Couley tries; Blake Merritt 3 goals)
- PARKES SPACEMEN 12 (Semi Vakatalai, Sam Dwyer tries; Chad Porter 2 goals) defeated ST PAT'S 11 (Nik Booth, Tye Siakisoni tries; Matt Beattie goal; Blake Fitzpatrick field goal)
QUALIFYING SEMI-FINALS
- DUBBO CYMS 34 (Jyie Chapman 2, Brydon Ramien 2, Billy Sing, Jayden Merritt, Jeremy Thurston tries; Brad Pickering 4 goals) defeated ORANGE CYMS (Jordan Clark 2, Ethan McKellar tries; Patrick Williams goal)
- FORBES MAGPIES 34 (Richard Fui 2, Alvin Manguaati, Charlie Lennon, Mitchell Andrews, unknown tries; Nick Greenhalgh 5 tries) defeated MUDGEE DRAGONS 28 (Jake Durrant 3, Jack Beasley, Corin Smith tries; Jarrod Cooper 2, Jack Beasley 2 tries)
WESTERN UNDER 18s
FINALS WEEK ONE
ELIMINATION SEMI-FINALS
- ST PAT'S 54 (Lachlan Fitzsimmons 3, Cooper Earsman 3, Alexander Davies, Dylan Branda, Will Poole, Manny Tobin tries; Poole 7 conversions) defeated DUBBO MACQUARIE 10 (Jaedyn Murray, Xavier Wells tries; Seaun Stanley conversion)
- NYNGAN TIGERS 38 (Cooper Black 3, William Black 2, Lachlan Clarke, Fletcher Hunt tries; Cooper Black 5 goals) defeated LITHGOW WORKIES WOLVES 14 (Eli Morris, Tallan Egan, unknown tries; Tallan Egan goal)
QUALIFYING SEMI-FINALS
- DUBBO CYMS 16 (Latrell Fing Fing 2, Will Cuthill tries; Latrell Fing Fing 2 goals) defeated COWRA MAGPIES 14 (Jayden Williams, Daniel Hatch tries; Mickey McNamara 3 goals)
- BATHURST PANTHERS 24 (Haydn Edwards 2, Ronan Hunt-Cameron, Tallis Tobin tries; Jackson Carter 4 goals) defeated FORBES MAGPIES 8 (Jamie Thorpe, Dane Richards tries)
GROUP 10
FINALS WEEK ONE
LEAGUE TAG
MAJOR SEMI-FINAL
- ORANGE CYMS 16 (Sophie Stammers, Hope Gibson, Briony Egan tries; Sophie Stammers, Georgie Barrett goals) defeated ST PAT'S 6 (Lily Booth try; Mish Somers goal)
MINOR SEMI-FINAL
- ORANGE HAWKS 32 defeated COWRA 6
RESERVE GRADE
MAJOR SEMI-FINAL
- BATHURST PANTHERS 22 (Malik Blenham, Kevin Murray, Evan Cafe, unknown; Harry Hopkins 2, Willie Wright goal) defeated MUDGEE DRAGONS 10 (Jarrod Cooper, Alex Cooper tries; Jarrod Cooper goal)
MINOR SEMI-FINAL
- LITHGOW WORKIES 16 (Josh Howarth, Ben Alderson, Nathan Redding tries; Josh Howarth 2 goals) defeated BLAYNEY BEARS 6 (Joe Hobby try; Aiden Nunn goal)
WESTERN RUGBY LEAGUE
GROUP 10, PETER McDONALD PREMIERSHIP, WESTERN 18s WEEK TWO FINALS
Sunday, August 21 at Wade Park, Orange
- 11.00am: Group 11 League Tag Preliminary Final: Dubbo Macquarie v Parkes Spacecats
- Noon: Western Premiership Under 18s Elimination Final: Forbes Magpies v Nyngan Tigers
- 1.20pm: Group 11 Reserve Grade Preliminary Final: Dubbo CYMS v Forbes Magpies
- 2.50pm: PMP First Grade Elimination Final: Orange CYMS v Parkes Spacemen
Sunday, August 21 at Glen Willow, Mudgee
- 11.00am: Group 10 League Tag Preliminary Final: Bathurst St Pat's v Orange Hawks
- Noon: Western Premiership Under 18s Elimination Final: Cowra Magpies v Bathurst St Pat's
- 1.20pm: Group 10 Reserve Grade Preliminary Final: Mudgee Dragons v Lithgow Workies Wolves
- 2.50pm: PMP First Grade Elimination Final: Mudgee Dragons v Bathurst Panthers
WESTERN PREMIER LEAGUE
MID-WEEK (WEDNESDAY)
- ORANA SPURS 2 defeated ORANGE CYMS 1
ROUND 19 (SATURDAY)
- PARKES COBRAS 0 drew with BARNSTONEWORTH UNITED 0
- MUDGEE WOLVES 3 (Jorgo Milosevski, Nathan Salomoni, Angus Haack) defeated LITHGOW WORKMEN'S 2
- BATHURST '75 5 (Chris Howarth, Toma Curry, Andrew Smith, Agieg Aluk, Thomas Rooke) defeated MACQUARIE UNITED 1 (own goal)
- ORANGE CYMS versus PANORAMA washed out. To be played Monday, August 15, at Sir Jack Brabham Park from 7pm.
- DUBBO BULLS versus ORANGE WARATAHS washed out. No date confirmed for reschedule.
CENTRAL WEST RUGBY UNION
BLOWES CUP
Results
First grade
- BATHURST BULLDOGS 26 (Alex Weal, Matt Trapp, Adam Plummer, Ben Sheppeard tries; Kurt Weekes 3 conversions) defeated ORANGE CITY 0
- DUBBO KANGAROOS 33 (Josh Bass 2, Tim Beach, penalty try, Aleck Mitchell tries; Bass 3 conversion) defeated FORBES PLATYPI 31 (John Monk, Lochlan Ireson, Matt Coles, Brett Stace, Dan Sweeney tries; Sweeney 3 conversions)
- COWRA EAGLES 7 (Troy Jeffs try; Noah Ryan conversion) defeated ORANGE EMUS 5 (Solomahe Fangatua try)
Second grade
- BATHURST BULLDOGS 17 defeated ORANGE CITY 10
- DUBBO KANGAROOS 27 defeated FORBES PLATYPI 22
- ORANGE EMUS 54 defeated COWRA EAGLES 17
Third grade
- ORANGE CITY 12 defeated BATHURST BULLDOGS 7
Colts
- ORANGE EMUS 15 defeated DUBBO KANGAROOS 13
NEW HOLLAND CUP
First grade
Major semi-final
- MUDGEE WOMBATS 31 defeated DUBBO RHINOS 9
Minor semi-final
- PARKES BOARS 20 (Sororpepeli Soqe 2 tries; Jacob Hardie, Samuel Davis goals; Jacob Hardie 2 penalties) defeated CSU 14 (Johnathon Lally try; Jordy O'Shea 3 penalties)
Second grade
Major semi-final
- MUDGEE WOMBATS 15 (James Sheridan, unlisted scorer tries; John Carters conversion; Carters penalty) defeated DUBBO RHINOS 14 (Mitch Williams, Todd Gauci tries; Alex Walker 2 conversions)
Minor semi-final
- NARROMINE GORILLAS 22 (Will Colless 2, Iszac Oliver, Ethan Hayden tries; Henry Buttsworth conversion) defeated PARKES BOARS 0
FERGUSON CUP
- DUBBO KANGAROOS 55 (Alahna Ryan 2, Lillyann Mason-Spice 2, Jean Littlewood, Janalee Conroy, Ashanti Pennell, Danielle Plummer, Darby Richardson tries; Ryan 3, Littlewood, Richardson conversions) defeated FORBES PLATYPI 0
- BATHURST BULLDOGS 40 (Nicole Schneider, Mia Lee, Jacinta Windsor, Mel Waterford, Annie Craig, Marita Shoulders tries) defeated ORANGE CITY 7 (Holly Jones tries; April Rich conversion)
OILSPLUS CUP
Preliminary final
- COONABARABRAN KOOKABURRAS 15 defeated BLAYNEY RAMS 5
SOUTH WEST CUP
- Preliminary final
- YOUNG YABBIES 29 defeated BOOROWA GOLDIES 7
Our journalists work hard to provide local, up-to-date news to the community. This is how you can continue to access our trusted content: